Elevernes tid på Thorsgaard

Mange oplever pludselig, at det unge menneske ringer hjem lidt sjældnere, end man finder fornuftigt. Dette skal dog ofte tolkes som et positivt tegn på, at de er optaget af efterskolelivet, der kan være  meget intenst og altopslugende. Så læn jer tilbage og nyd den ekstra tid, I får til jer selv og hinanden og stol trygt på, at vi klarer de problemer, der eventuelt måtte opstå undervejs.

Læs i nedenstående om flere af vores elevers oplevelser med deres ophold på Thorsgaard. Du kan også læse Maikens historie. Maikens Thorsgaard-tid endte på en noget speciel måde. Det ændrede nemlig ikke bare hende som person men også lovgivningen omkring optagelse på de gymnasiale uddannelser.

 

Læs Maikens historie her

Mikkel var ikke i tvivl, da vi besøgte Thorsgaard Efterskole første gang. 

Thorsgaard udstråler ikke ekstravagance og modernisme, nej, Thorsgaard udstråler noget meget mere essentielt – fællesskab, rummelighed og en helt speciel atmosfære.

Vi oplevede, at lærerne på Thorsgaard var gode til at møde Mikkel, lige dér hvor han var i livet. Det var med til at styrke Mikkels selvværd, selvtillid og indlæring. Det stærke efterskolefællesskab lærer og elever imellem bygget på respekt, åbenhed og ærlighed har udviklet Mikkel socialt, fagligt og personligt.  Han er nu bedre rustet til at udforske verden og de mange muligheder, der byder sig til.

Mikkel har været super glad for sit efterskoleophold på Thorsgaard. Han kan se tilbage på en uforglemmelig rejse med mange gode minder og venskaber - venskaber, som fortsat bliver dyrket.


Agnete Støjberg og Børge Møller Andersen, forældre til Mikkel årg. 18/19.

Vi som forældre har haft den skønne oplevelse at sende to drenge afsted på Thorsgaard Efterskole, og de kom hjem som unge mænd. Vi sendte drengene afsted med mountainbike, og spejderudstyr. Et halvt år senere kom den ene hjem og ønskede sig dansesko. Den anden kom hjem et halvt år senere og ønskede sig et klaver.

Dejligt at Thorsgaard har et bredt udvalg af linjer og fag, som giver mulighed for at prøve forskellige ting.

På Thorsgaard udviklede de sig og fandt deres egne meninger om livet. De lærte at udtrykke sig og stå frem som hele selvstændige personer, som gjorde dem klar til livet, og deres ungdomsuddannelse. De lærte på Thorsgaard at tage ansvar for dem selv og deres kammerater og at respektere alle forskelligheder. Her fandt de venner for livet!

Lærerne var gode til at støtte drengene i deres udvikling, skubbe til dem og gav dem muligheder og ansvar. Der var også altid en til at støtte og give omsorg på de svære dage.

Kan kun give de bedste anbefalinger.


Kirsten og Henrik Jeppesen, forældre til Jesper årg. 16/17  og Lasse årg. 17/18 + 18/19

Camille har gået på lilleskole fra 2. kl. til 7. kl. og 8. + 9. kl. på privatskole som lignede lilleskolen. Det har været et bevidst valg, en mulighed og investering fra min side. Det har været vigtigt for mig og Camille, at det år på Thorsgaard rummede nogle af de samme værdier, så hendes skolegang egentlig blev en forlængelse af det, hun har haft det godt med. Det er jo oftest en mavefornemmelse, når man træder ind på ny grund, og sådan var det også med Thorsgaard.

Jeg var ikke i tvivl, da vi besøgte skolen første gang. Camille var lidt mere skeptisk det sidste halve år, inden hun startede. Afstanden til København og at vi ikke havde besøgt flere skoler etc. For mig handlede det om skolens størrelse, at den ikke var for stor, at omgivelserne rummede varme og tryghed, føltes familiært. For mig er det vigtigt, at mit barn får mulighed for at lære sig selv bedre at kende og føler tryghed og fortrolighed med de voksne omkring sig. At hun får forstærket forståelsen og meningen med at indgå i et fællesskab, at mangfoldighed og forskellighed er en styrke, at hun kan navigere i sociale sammenhænge.

 Et år på efterskole er for mig at se også en dannelsesrejse, hvor den unge bliver udfordret på mange fronter og er med til forme den, man gerne vil være. Jeg kan se, at hun trives, at hun vælger anderledes, at hun tager udfordringen op, at hun indimellem frustreres men klarer tingene selv, hun gror og vokser med opgaven, ligesom hun skal, og jeg sidder bare og varmes og smiler her langt væk i København.

 

Ulla, mor til Camille, årg. 17/18.Flere gode fortællinger

Det er som udgangspunkt altid en fantastisk oplevelse at have sit barn på efterskole og opleve den rivende udvikling fra sidelinien. Flere forældre har været glade for at have deres unge mennesker gående på Thorsgaard Efterskole, hvoraf de unge har fået rigtig mange gode oplevelser. Her kan du læse om flere fortællinger fra forældre til tidligere elever på Thorsgaard.

 

Forældrecitater

Mit ophold på Thorsgaard efterskole i skoleåret 17/ 18 blev skelsættende for hvem, jeg er i dag. Det var her jeg lærte at være et socialt menneske. 

Her mødte jeg totalt anerkendelse for, hvem jeg er, og her fandt jeg ud af, at andre værdsætter mig, som den jeg er.

Her lærte jeg også at stå på egne ben og finde ud af, hvordan jeg selv kan løse både faglige og social udfordringer, man møder på sin vej gennem livet.

Samtidigt mødte jeg en ny verden, jeg aldrig har mødt før, fordi på Thorsgaard Efterskole er der alle slags mennesker, det er der fuld forståelse for. Det gør, at jeg i dag er meget bedre til indgå i mange forskellige relationer med mange forskellige mennesker.

 

Vibe, årg. 17/18

Hvad det bedste ved Thorsgaard er, er ret umuligt at svare på!! Der er uendelig mange ting, der står på 1. pladsen. Der er helt vildt højt til loftet!! Fx foreslog jeg, at det kunne godt nok være fedt at have ænder! Og så sagde skolen, “Ja, det skal vi da have!!”

Men det er ikke fordi, det bliver serveret for dig, du skal kæmpe for det og gøre noget ved det. Men Thorsgaard er mulighedernes sted.

 Det jeg husker bedst fra mine år på Thorsgaard er personlighederne! Både lærere, elever, ansatte og vedhæng!! Thorsgaard er et sted fyldt med fantastiske personligheder. Elever med fantastiske personligheder kommer ind og Thorsgaard har en evne til at lade de her personligheder vokse og gro til fantastiske individer.

Fordi der er plads til folk som de er. Du behøver ikke være vildt god til fx gymnastik eller musik, når du kommer der. Der er plads til at gøre de ting, du godt kan lide og finde ud af, hvad du godt kan lide og blive god til det.

Jeg er blevet spurgt, hvad jeg bruger min Thorsgaard-tid til her efterfølgende, og det meget korte men præcise svar er: AT VÆRE MIG.

 

Line, årg. 17/18 og 18/19

Efterskole for mig har været mit livs største oplevelse. Det har været mig et frirum, hvor jeg for første gang i rigtigt lang tid har følt, jeg kunne være mig selv.

Havde jeg ikke gået på efterskole, var jeg nok ikke blevet til ret meget.

Før jeg startede på Thorsgaard, var jeg en meget nervøs, genert, indadvendt dreng med frygt for det værste, men mit ophold på Thorsgaard har hjulpet mig mere, end hvad nogen andre ville.

 

Daniel, årg. 17/18 + 18/19